Prevencija

Geriausia erkių platinamų ligų – Laimo ligos, erkinio encefalito ir kitų infekcijų – prevencija yra saugotis, kad erkės neįsisiurbtų. Siekiant išvengti erkių įkandimų, reikia prisižiūrėti tiek save, tiek ir rūpintis savo aplinka. Jei erkė visgi įsisiurbė, būtina greitai reaguoti ir teisingai ją pašalinti tam, kad sumažėtų tikimybė užsikrėsti erkių pernešamomis ligomis, ypač Laimo liga.

Kaip apsaugoti save nuo erkių?

Erkės žmonių ir gyvūnų tyko gamtoje, tad siekiant apsaugoti save nuo erkių platinamų ligų svarbu nepamiršti šių patarimų:

Kaip tinkamai rengtis saugantis nuo erkių

Šaltinis: European Centre for Disease Prevention and Control

  1. Būnant gamtoje, ypač ten, kur yra erkėms tinkamos sąlygos (miškuose, pievose, ten, kur drėgna, pavėsis, nepjaunama žolė), dėvėti šviesius drabužius ilgomis rankovėmis, ilgas kelnes sukišti į batus ar kojines. Ant šviesių drabužių ropojančią erkę bus lengviau pastebėti.
  2. Neuždengtas kūno vietas papurkšti vabzdžių repelentu, o kelnes ir kojines išpurkšti insekticidu, savo sudėtyje turinčiu permetrino arba DEET. Atkreipkite dėmesį, jog insekticidai, kuriuos purškiate ant drabužių, nėra tinkami naudoti ant odos.
  3. Vengti aukštų žolių, drėgnų, krūmokšniais apaugusių, pavėsyje esančių vietų. Tam, kad erkės išgyventų, joms yra būtina drėgmė ir pavėsis, tad jos savo aukų tyko aukštose žolėse.
  4. Grįžus iš gamtos kuo skubiau apsižiūrėti visą kūną, ir pastebėjus ropojančią erkę, ją nuimti ir sunaikinti.
  5. Drabužius, su kuriais buvote gamtoje, iškratyti ir palikti sausoje, geriausia saulėtoje vietoje, kad juose užsilikusios erkės greičiau žūtų.

O jei erkė visgi įsisiurbė, svarbu ją kuo greičiau pašalinti. Greitas įsisiurbusios erkės aptikimas ir pašalinimas yra ypač svarbus siekiant užkirsti kelią kai kurioms erkių platinamoms ligoms, pvz. Laimo ligai. Įsisiurbusią erkę galima ištraukti naudojant pincetą, specialų įrankį erkėms šalinti, arba tiesiog pirštais. Erkę traukti reikia atsargiai, kad įsisiurbimo vietoje neliktų erkės galvos ar straubliuko, o pati erkė nebūtų sutraiškyta. Suėmus erkę pirštais ar pincetu, ją reikia tempti į viršų nesukiojant. Erkės sukiojimas į šonus padidina tikimybę, kad nutrūks pilvelis ir odoje liks erkės galva ir straubliukas. Sutraiškius erkę į žaizdą ir ant odos patenka dar daugiau potencialaus užkrato. Ištraukus erkę, įsisiurbimo vietą būtina išdezinfekuoti. Daugiau informacijos, kaip pašalinti erkę, rasite čia.

Kaip nuo erkių apsaugoti savo aplinką?

Erkės gali tykoti mūsų visur, kur joms yra tinkamos sąlygos – aukštos žolės, pavėsis ir drėgmė. Erkes į mūsų kiemus dažniausiai atneša naminiai gyvūnai – šunys, katės – taip pat užklystantys laukiniai žvėrys, pvz., stirnos, ežiai, įvairūs graužikai, įskaitant peles ir žiurkes. Tad, kokia yra erkių platinamų ligų prevencija savame kieme?

Tinkamai tvarkydami savo aplinką ir kiemus galime ženkliai sumažinti užkrėtimo erkėmis riziką. Norint apsaugoti lauko teritoriją nuo erkių, svarbu pasirūpinti:

  1. Sklypo pakraščiais. Idealiu atveju sklypas turėtų būti aptvertas, kad į jį negalėtų patekti naminiai ar laukiniai gyvūnai. Taip pat yra rekomenduojama sklypo pakraščius bent kelis kartus per sezoną nupurkšti erkėms kenkiančiu insekticidu. Siekiant sudaryti barjerą erkėms, sklypo pakraščius galima padengti mulčiumi.
  2. Lapų ir kitų šiukšlių krūvomis. Po žiemos dažname kieme užsilieka pernykščių lapų, šakų, kitų šiukšlių krūvos, kurios sudaro idealias sąlygas erkėms slėptis ir veistis. Norint sklypą apsaugoti nuo erkių, būtina panaikinti visas joms tinkamas vietas.
  3. Veja. Būtina reguliariai šienauti žolę visame kieme tam, kad ji būtų neaukšta ir nesudarytų erkėms tinkamų drėgnų ir pavėsingų vietų. Erkės negali išgyventi atvirose, saulėtose, nušienautose vejose.
  4. Namų, sodo namelių, pavėsinių ir kitų statinių pakraščiais. Palei pastatus dažnai susidaro erkėms tinkamos sąlygos, nes išveša žoliapjovės sunkiau pasiekiamos žolės ir piktžolės. Taip pat prie pastatų žmonės palieka įvairius sodo ir daržo rakandus ir įrankius, kurie, jei ilgai nejudinami, sudaro puikias slėptuves kenkėjams. Norint apsisaugoti nuo erkių, rekomenduojama ravėti statinių pakraščius, neleisti užaugti žolėms ir visus įrankius bei kitus daiktus laikyti tvarkingai sudėtus tam skirtose patalpose ar lentynose.
  5. Malkų, rastų krūvomis. Kadangi kiemuose laikyti malkas ar rąstus yra įprasta, svarbu pasirūpinti, kad jie būtų sukrauti ten, kur mažai vaikšto žmonės ir naminiai gyvūnai, tam, kad neužneštų / neperneštų erkių. Medienos krūvos yra gera terpė erkėms veistis, nes čia jos gali rasti pakankamai pavėsio ir drėgmės.

Kaip apsisaugoti nuo erkių?