Laimo ligos simptomai

Laimo ligos simptomai yra labai įvairūs, pasireiškia individualiai ir priklauso nuo ligos stadijos. Pirmieji Laimo ligos simptomai gali pasireikšti praėjus 48-72 val. po erkės pašalinimo, tačiau pagrindiniai simptomai paprastai pasireiškia per 2-3 savaites. Po erkės pašalinimo praėjus 4-5 savaitėm Laimo ligos diagnostikai gali būti taikomi imunofermentiniai kraujo tyrimai. Šiuo metu taip pat galima įsigyti greitų imunofermentinių Laimo ligos diagnostinių testų, kurie atliekami namuose paimant kraujo arba šlapimo mėginį. Būtina žinoti, kad nei vienas Laimo ligos diagnostinis metodas nėra tikslus, ši liga dažnai išoriniais simptomais nepasireiškia arba simptomai būna neaiškūs, todėl geriausia ligą diagnozuoti pagal keletą simptomų bei tyrimų.

Ankstyvieji Laimo ligos simptomai

Migruojanti eritema (Erythema migrans)
Įprastas pirminės lokalizuotos B.burgdoferi infekcijos simptomas yra migruojanti eritema. Eritema yra odos bėrimas erkės įkandimo vietoje ar greta jos. Eritema atsiranda tik apie 50-60% atvejų. Migruojanti eritema būna tradicinės simetriškos „buliaus akies“ formos, tačiau gali būti ir tiesiog asimetriška rausva dėmė. Eriteminis bėrimas palaipsniui plečiasi nuo erkės įkandimo vietos. Įkandimo vietoje esantis mažas (1-2 cm skersmens) paraudimas paprastai rodo lokalią alerginę reakciją, kuri turėtų išnykti per keletą dienų. Jeigu paraudimas neišnyksta ir po erkės įkandimo praėjus bent keletui dienų bėrimo skersmuo viršija 5 cm, didelė tikimybė, kad erkė perdavė B.burgdoferi savo aukai. Tokiu atveju rekomenduojama pradėti gydymą nedelsiant, kadangi kuo ankstyvesnė gydymo pradžia tuo didesnė gydymo sėkmė.

Tipiniai Laimo ligos simptomai - migruojanti eritema

1 pav. Tipinis Laimo ligos simptomas – migruojanti eritema.

Kai kurie pacientai Laimo ligos pradžioje taip pat gali patirti sisteminius į gripą panašius simptomus.
Ankstyvoji Borrelia burgdorferi infekcija taip pat gali būti besimptomė.

​Borelinė limfocitoma
Borelinė limfocitoma yra neįprasta odos reakcija – limfos pripildytos odos pūslelės – kuri taip pat gali pasireikšti B.burgdoferi infekcijos pradžioje. Borelinė limfocitoma gali pasireikšti nebūtinai erkės įkandimo vietoje. Ji dažnai pasireiškia ant ausies spenelio, spenelių, vyrams taip pat ant kapšelio. Borelinė limfocitoma gali trukti kelis mėnesius, ypač jei boreliozė yra negydoma, ir gali būti klaidingai palaikyta odos limfoma.

Sisteminės Laimo ligos simptomai

Sisteminė Laimo liga gali pasireikšti kaip neuroboreliozė – centrinės nervų sistemos pažeidimas. Negydoma Laimo liga pasireikšti kaip neuroboreliozė maždaug 10% atvejų. Ūmi neuroboreliozė gali pasireikšti vienos veido pusės paralyžiumi, taip pat meningito ar neurito simptomais. Neuroboreliozė paprastai pasireiškia per šešias-dvylika savaičių po infekcijos.

Meningoencefalitas yra rečiausia, tačiau pavojingiausia Laimo ligos komplikacija.

Dažnesnės Laimo ligos komplikacijos gali būti po visą kūną išplitusios migruojančios eritemos, artritas ir miokarditas, širdies ritmo sutrikimai. Šios komplikacijos gali pasireikšti per kelias savaites ar keletą mėnesių po infekcijos.

Negydoma Laimo liga ilgainiui įgauna lėtinę formą paveikiančią daugumą organų ir sukeliančią autoimunines uždegimines audinių reakcijas. Ji gali paveikti odą, nervų ar kaulų ir raumenų sistemą. Esant užleistai Laimo ligai neretai pasireiškia chroniniai atrofiniai odos dermatitai, neuropatijos, artritai, išsėtinė sklerozė ar net Alzhaimerio ligos simptomai. Vėlyvoji neuroboreliozės stadija paprastai pasireiškia kaip encefalomielitas. Laimo ligos sukeltas artritas paprastai paveikia didžiuosius sąnarius – dažniausiai kelio, taip pat klubo ar peties. Pacientą vargina sąnarių skausmai, sąnariai ištinsta ir padidėja. Šioje ligos stadijoje atsiradę audinių pažeidimai, net ir taikant gydymą, yra negrįžtami, o paciento gyvenimo kokybė neigiamai paveikiama visam likusiam gyvenimui.