Laimo ligos gydymas

Laimo ligos gydymas yra sudėtingas, kadangi iki šiol iš esmės nėra atlikta patikimų medicininių tyrimų su borelijomis užkrėstais žmonėmis. Dažniausiai skiriamas Laimo ligos gydymas antibiotikais yra pagrįstas tik tyrimais in vitro​ (dirbtinėse terpėse) ir tyrimais su gyvūnais. Borrelia burgdoferi tyrimus apsunkina tai, kad ši bakterija labai lėtai auga laboratorinėmis sąlygomis laboratorinėse terpėse. Paprastai skiriamas 2-4 savaičių trukmės antibiotikų kursas.​ Vienų antibiotikų, turinčių poveikį visoms Borrelia burgdoferi formoms nėra. Kai kurie šaltiniai rekomenduoja ne mažiau kaip dviejų antibiotikų kombinaciją. Vėlyvos stadijos Laimo liga gydoma intraveniais antibiotikais.

Borrelia burgdorferi bakterijos

Yra įrodyta, kad Borrelia burgdorferi turi gebėjimą keisti ląstelės formą – šios bakterijos gali būti spirochetos formos, ar taip vadinamos L formos (bakterijai nusimetant ląstelės sienelę), arba cistinės formos. Manoma, kad Borrelia burgdorferi L forma ir cistinė forma yra susijusios su šio patogeninio organizmo išgyvenimu nepalankiomis sąlygomis, t.y. Borrelia burgdorferi spirocheta keičiasi į kitas formas reaguodama į aukos imuninį atsaką, gydymą antibiotikais ir pan. Gebėjimas keisti formą lemia Laimo ligos gydymo sunkumą.

Vienų antibiotikų turinčių poveikį visoms trims Borrelia burgdorferi ​formoms nėra.

Paprastai Borrelia burgdorferi perduodama iš erkės žmogui tuo atveju jei erkė buvo įsisiurbusi daugiau nei 24 val. Borrelia burgdorferi gyvena erkės virškinamajame trakte ir aktyvuojasi bei migruoja į erkės aukos organizmą erkei įsiurbus aukos kraujo. Dėl to, geriausi būdai išvengti Laimo ligos yra erkių įkandimų prevencija ir kuo greitesnis įsisiurbusios erkės šalinimas.​

Profilaktinis gydymas

Jei aptikote jau įsisiurbusią erkę, mokslinėje literatūroje aprašomi ​du galimi gydymo būdai, kurie gali būti veiksmingi šviežio erkės įsisiurbimo atveju (jeigu gydymas pradedamas per 24 val po erkės pašalinimo):

  • Vienkartinė 200mg doksiciklino dozė
  • Įkandimo vietos išorinis gydymas Azitromicino tepalu arba geliu ne trumpiau nei 72 val.

​Abu šie galimi gydymo būdai nėra patikimi ir negarantuoja, kad žmogui neišsivystys Laimo liga. Pirmasis būdas (vienkartinė doksiciklino dozė) taip pat gali apsunkinti vėlesnę Laimo ligos diagnostiką imunofermentiniais metodais (pagal kraujo tyrimus).

Gydymas pasireiškus simptomams

Pasireiškus Laimo ligos klinikiniams simptomams, Borrelia burgdorferi infekcija gydoma didelėmis antibiotikų dozėmis.

​Paprastai skiriamas 2-4 savaičių trukmės antibiotikų kursas. Gydymo trukmė yra kontraversiška. Naujausiose mokslinė rekomendacijose siūlomas bent 21 dieną trunkantis gydymas antibiotikais, esant galimybei derinant bent du antibiotikus. Daugiau apie gydymo trukmę.

Dažniausiai naudojami antibiotikai yra doksiciklinas, amoksicilinas, o alergiškiems penicilinui arba nėščiosioms – cefuroksimas. Laimo ligos gydymui taip pat gali būti naudojami makrolidų klasės antibiotikai – azitromicinas arba klaritromicinas.

Kai kurie šaltiniai rekomenduoja ne mažiau kaip dviejų antibiotikų kombinaciją, derinant doksicikliną ir makrolidą, arba amoksiciliną ir makrolidą. Doksiciklino ir amoksiciklino kombinacijos nerekomenduojamos, kadangi doksiciklinas gali silpninti amoksicilino ir kitų penicilinų klasės antibiotikų poveikį.​ Antibiotikų kombinacijomis siekiama sunaikinti ne tik B. burgdorferi spirochetą, bet ir L formos bei cistinės formos borelijas. Daugiau apie antibiotikų derinius Laimo ligos gydymui.

Vėlyvos Laimo ligos stadijos paprastai gydomos intraveniniais antibiotikais, vėliau slopinant uždegimines reakcijas steroidais.

Bakterinių infekcijų, tarp jų Laimo ligos gydymui, gali būti naudingi ir augaliniai preaparatai, kuriuos rekomenduojama naudoti kartu su antibiotikais, taip pat užbaigus gydymą antibiotikais.