Erkių plitimas - Laimo ligos paplitimas JAV 2001-2015 m.

Mokslininkai perspėja, jog šiais metais erkių gali būti kaip niekada daug

Mokslininkai visame pasaulyje perspėja, kad erkių skaičius gamtoje nuolatos didėja. Tai atitinkamai lemia ir augantį įvairių erkių pernešamų ligų atvejų kiekį. Pavyzdžiui, JAV mokslininkai prognozuoja, kad 2017 m. bus užfiksuotas didžiausias erkių skaičius per pastaruosius metus.

JAV atlikti tyrimai rodo, kad erkių populiacija klesti dėl kelių priežasčių. Pirmiausiai, jų skaičiaus augimą sąlygoja klimato atšilimas, t.y. šiltesnės ir švelnesnės žiemos. Tai pailgina erkių aktyvumo laikotarpį ir leidžia joms ir jų pernešamoms ligoms plisti į naujus regionus. JAV prie erkių plitimo prisideda ir graužikai – baltakojės pelės. Jų populiacija itin išaugo pastaruoju metu. Šios pelės yra dažnas erkių maitinimosi šaltinis bei Laimo ligos, o taip pat ir kitų patogenų, pvz., Powassan viruso, nešiotojos.

JAV Konektikuto žemės ūkio eksperimentų stoties (angl. Connecticut Agricultural Experiment Station), kurioje yra tiriamos erkės, direktorius Theodore G. Andreadis teigia, jog jo organizacijai šiemet buvo pristatyta neįprastai daug erkių ištyrimui ir itin didelis jų skaičius pasirodė esančios ligas sukeliančių patogenų nešiotojos. Jos buvo aptinkamos ir atvežamos tyrimams jau vasario mėnesį, o bendras tyrimų kiekis išaugo mažiausiai dešimt kartų lyginant su ankstesniais metais. Be to, kaip teigia T. G. Andreadis, apie 38-40 proc. visų jo laboratorijoje tiriamų erkių yra Laimo ligos nešiotojos – maždaug 7-8 proc. daugiau nei įprastai.

Ligų ekologas dr. Richard Ostfeld iš Cary ekosistemų studijų instituto Niujorke (angl. Cary Institute of Ecosystem Studies), teigia, kad erkių išplitimo JAV kaltininkės baltakojės pelės suklestėjo dėl padidėjusio maisto kiekio, t.y. gilių. Ąžuolai daugiausiai gilių veda kas ketverius penkerius metus, kas įvyko 2015 m. vasarą ir atitinkamai lėmė pelių populiacijos piką. Šios pelės JAV yra vienos iš pagrindinių erkių platinamų ligų, tokių kaip Laimo liga ar Powassan virusas, nešiotojos, o taip pat ir pagrindinis erkių maitinimosi šaltinis. Be to, dėl klimato atšilimo, erkės gali plisti toliau į šiaurines sritis, kurios anksčiau buvo per daug atšiaurios, kad erkės galėtų jose išgyventi.

Laimo liga ir kitos erkių platinamos ligos

Nuo XX a. pabaigos Laimo ligos atvejų JAV skaičius patrigubėjo, o kai kuriose valstijose išaugo daugiau nei 300 proc. Žmonės, kurie suserga Laimo liga, kenčia nuo tokių simptomų kaip bėrimas, veido paralyžius ir sutinę sąnariai. Tačiau, Laimo ligą ne visada yra lengva diagnozuoti. Negydoma ji gali progresuoti iki komplikacijų, pavyzdžiui, atminties sutrikimo, širdies ritmo pažeidimo ir lėtinio artrito.

Laimo ligos atvejų skaičiaus augimas ekspertus taip pat verčia nerimauti dėl kitų erkių platinamų ligų plitimo, pavyzdžiui, reto, bet labai pavojingo Powassan viruso. Šis virusas yra pavadintas JAV miesto, kuriame jis pirmą kartą buvo diagnozuotas ligoniui, vardu. Powassan virusas priklauso flavivirusų genčiai ir yra randamas Šiaurės Amerikoje ir šiltesnio klimato zonose Eurazijoje. Šį virusą platina net kelių rūšių erkės, tame tarpe ir Iksodinės erkės. Powassan virusas sukelia itin sunkius encefalito atvejus: juo užsikrėtusių žmonių mirties tikimybė yra apie 10 proc., o pusė tų, kurie išgyvena, patiria nepataisomą neurologinę žalą. Dar labiau neramina tai, kad Powassan virusą yra itin sunku diagnozuoti, ir tik kelios laboratorijos JAV turi tam galimybes. Be to, skirtingai nuo Laimo ligos, kuria galima užsikrėsti tik, jei erkė bus įsisiurbusi apie 24 val., Powassan virusas gali būti perduotas per 15 minučių.

Laimo ligos paplitimas JAV 2001-2015 m.

Šaltinis: Centers for Disease Control and Prevention

Parengta pagal Hayley Miller. This could be the worst tick season in years. Here’s what you need to know. Huffpost, 05/05/2017.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *