Kuriamas naujas Laimo ligos testas

Erkių pernešama Laimo liga sparčiai plinta tiek Europoje, tiek ir Šiaurės Amerikoje. Ankstyva ir tiksli Laimo ligos diagnostika yra kaip niekada svarbi. Šiuo metu JAV kuriamas naujas Laimo ligos testas siekia užtikrinti greitą Laimo ligos diagnozę ankstyvoje stadijoje. Jis taip pat turėtų padėti diagnozuoti Laimo ligą, kai kyla abejonių dėl simptomų, ar įtariama kita infekcija su panašia simptomatika.

Tam, kad Laimo ligos gydymas būtų sėkmingas, jis turi būti pradėtas ankstyvoje infekcijos stadijoje. Tačiau Laimo ligos simptomai gali būti įvairūs ir pasireikšti individualiai. Dažniausiai Laimo ligos diagnozė yra paremta tipiniu Laimo ligos požymiu – raudona „jaučio akies“ dėme (migruojančia eritema). Tačiau šis simptomas atsiranda ne visiems pacientams, o tik 50-60 proc. visų atvejų.

Panašūs simptomai – skirtingos ligos

Dėl šių priežasčių ankstyvi Laimo ligos požymiai gali būti nepastebėti arba supainioti su kitomis ligomis. Pavyzdžiui, JAV erkės taip pat platina pietinę erkių perduodamą bėrimo ligą (angl. southern tick-associated rash illness, STARI). Šios infekcijos sukeliamas bėrimas (žr. į 1 Pav. ir 2 Pav.) ir kiti simptomai (nuovargis, karščiavimas, galvos skausmas, raumenų ir sąnarių skausmai) yra panašūs į Laimo ligą. Tiesa STARI perneša kitos rūšies erkės – taip vadinamos „vienišos žvaigždės erkės“ (angl. lone star ticks) Amblyomma americanum. Patogenai, sukeliantys STARI, kol kas nėra žinomi, bet tyrimai parodė, jog tai nėra borelijos – bakterijos sukeliančios Laimo ligą.

STARI ligos bėrimas

1 pav. STARI ligos bėrimas.

Tipinis Laimo ligos bėrimas - migruojanti eritema

2 pav. Tipinis Laimo ligos bėrimas.

STARI liga yra lengvesnė nei Laimo liga ir paprastai nesukelia rimtų ilgalaikių sveikatos problemų. Jei Laimo liga yra negydoma ilgesnį laiką, ji gali išplisti į sąnarius, širdį, nervinę sistemą, sukelti veido paralyžių ar net meningitą. Abi ligos yra gydomos antibiotikais, tačiau paprastai skiriami skirtingų tipų antibiotikai.

Naujas Laimo ligos testas

JAV Kolorado valstijos universiteto mokslininkai kuria Laimo ligos testą, kuris galėtų tiksliai diagnozuoti Laimo ligą ir STARI. Jie tiria, kaip kiekviena liga įtakoja specifinių metabolitų kiekį, įskaitant sočiųjų rūgščių lygio variacijas, kraujyje. Šiuo metu jų sukurtas algoritmas, atskiriantis Laimo ligos ir STARI požymius kraujo mėginyje, leidžia nustatyti Laimo ligą 85 proc. tikslumu, o STARI – 92 proc. tikslumu. Mokslininkai tikisi pradėti Laimo ligos testo klinikinius tyrimus, kas yra pirmas žingsnis link visiems prieinamo produkto kūrimo.

Deja, tačiau Europoje šis Laimo ligos testas gali būti netinkamas. Kaip pažymi Didžiosios Britanijos organizacijos „Lyme Disease Action“ atstovas, Europoje Laimo liga yra kitokia nei Šiaurės Amerikoje, ir gali lemti skirtingus metabolitus kraujyje. Europoje Laimo ligą dažniausiai sukelia trys Borrelia bakterijų rūšys: Borrelia afzelii, Borrelia garinii, Borrelia burgdorferi sensu strictu (s.s.). Šiaurės Amerikoje Laimo liga beveik išimtinai yra sukeliama Borrelia burgdorferi s.s.

Parengta pagal: Helen Thomson. Speedy test for Lyme disease could help us treat it in time. Newscientist.com, August 16, 2017; Southern Tick–Associated Rach Illness. Centers for Disease Control and Prevention; UAB Bioseka informaciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *