Erkės žmonėms perduoda daugybę patogenų – bakterijų ir virusų, sukeliančių pavojingas ligas: Laimo ligą, erkinį encefalitą, babeziozę, anaplazmozę, įvairias karštines ir kt. Tačiau pačios erkės sugeba išgyventi nepaisant to, kad yra šių mikrobų nešiotojos. Mokslininkai tik dabar pradėjo domėtis, kaip erkių imuninė sistema kovoja su daugybės mikrobų keliamais iššūkiais.
Marylendo universiteto Medicinos mokyklos mokslininkų tyrimas padėjo suprasti, kuo erkių imuninė sistema skiriasi nuo kitų vabzdžių, pvz., musių ar uodų. Pirmiausiai buvo pastebėta, jog erkės neturi esminių genų, reikalingų normaliam imuniniam atsakui. Tai atvedė prie kito atradimo – kad egzistuoja visiškai naujas kelias, kurio pagalba imuninė sistema atpažįsta tris skirtingas bakterijas, tarp kurių yra ir Borrelia burgdorferi, sukeliančios Laimo ligą. Mokslininkai, po to kai identifikavo erkių imuninės sistemos komponentus, sugebėjo užblokuoti erkių imuninį atsaką naudodami RNR blokavimo techniką. Jie taip pat suaktyvino erkių imuninę sistemą, kad ji dar efektyviau atsikratytų bakterijų.
Šio tyrimo rezultatai yra reikšmingi, nes mokslininkai toliau manipuliuodami erkių imunine sistema, gali pasiekti, kad erkės sunkiau užsikrės įvairiais patogenais. O jei erkės neužsikrės bakterijomis ir virusais laukinėje gamtoje, jos jų neperduos žmonėms.
Erkių imuninė sistema kol kas yra mažai ištirta, tad šie tyrimai padėjo pagrindus tolesniems atradimams, kurie gali pakeisti tokių ligų, kaip Laimo liga, plitimą.
Parengta pagal How ticks protect themselves from Lyme bacteria and other microbes. ScienceDaily.com, February 14, 2017