Erkių platinamos ligos - Elninė erkė

Powassan virusas – nauja erkių platinama grėsmė

Pasaulyje plinta įvairios labai pavojingos erkių platinamos ligos. Šiaurės Amerikoje sparčiai plinta naujas erkių platinamas virusas – Powassan virusas. Šis virusas nėra visiškai naujas – jis buvo pirmą kartą atrastas 1958 m. Ontarijo provincijoje, Kanadoje, kai į ligoninę pateko paauglys su nespecifiniu encefalitu. Deja, berniukas mirė. Identifikavus visiškai naują flavivirusų šeimos virusą jis buvo pavadintas Powassan pagal miestelį, kuriame gyveno paauglys.

Powassan viruso sukelta infekcija yra sunkiai diferencijuojama nuo erkinio encefalito. Manoma, kad dalis erkinio encefalito atvejų išties yra Powassan virusinė infekcija. Kaip ir erkinis encefalitas, Powassan infekcija gali baigtis mirtimi. Powassan viruso nešiotojomis yra visos žinomos žmones puolančios erkės, tarp jų Ixodes cookei, Ixodes marxi ir ypač Ixodes scapularis.

Nuo 1958 m. iki 2005 m. pradžios kasmet buvo registruojama tik po pora Powassan infekcijos atvejų, tačiau vėliau registruotų infekcijos atvejų pradėjo sparčiai daugėti ir JAV, ir Kanadoje. Prieš keletą metų Powassan virusas buvo rastas ir Rusijoje, greičiausiai atkeliavęs su migruojančiais paukščiais. Manoma, kad Eurazijoje Powassan viruso infekcijos yra neišskiriamos iš bendrų erkinio encefalito atvejų, kadangi erkinio encefalito virusas taip pat priklauso flavivirusų šeimai.

Pagal JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenis per paskutinius 5 metus buvo išaiškinti 75 šios erkių platinamos ligos (Powassan viruso infekcijos) atvejai JAV šiaurės rytų valstijose ir Didžiųjų ežerų regione. Manoma, kad Powassan viruso atvejų, kaip ir kitų erkių platinamų ligų, sparčiai daugės, kadangi dėl šiltų žiemų erkių populiacija labai sparčiai didėja visame pasaulyje. Sparčiai didėjantį infekcijų skaičių rodo ir kritusių laukinių gyvūnų palaikų tyrimai.

Įvairios erkių platinamos ligos gali reikšmingai paveikti žmogaus sveikatą ir gyvenimo kokybę. Pagal 2016 m. JAV Konektikuto valstijos duomenis vidutiniškai 29 % visų Ixodes scapularis erkių yra užkrėstos Laimo liga, o 19 % buvo užsikrėtusios Powassan virusu. Kai kuriose vietovėse Laimo liga infekuotų erkių skaičius viršija 38% nuo bendros populiacijos. Be to, erkių koinfekcija keliais patogenais yra įprastas reiškinys. Be erkinio encefalito ir Laimo ligos, erkės tuo pat metu yra užsikrėtusios babezijomis ir anaplazmomis. Be to, kaip aiškėja, jos tuo pat metu nešioja ir Powassan virusą. Ir babeziozė, ir anaplazmozė, kaip ir Powassan infekcija, neturi aiškių specifinių simptomų, tačiau visi šie patogenai gali sukelti labai rimtas ir gyvybei pavojingas ligas.

Pirminiai tyrimai rodo, kad Powassan virusas yra vienodai pavojingas visų amžiaus grupių žmonėms nuo naujagimių iki senjorų. Pasak Dr. Jennifer Lyons, Bostono Brigham ir Moterų Ligoninės Neurologinių infekcijų ir uždegiminių ligų skyriaus vadovės, Powassan viruso infekcija yra perduodama iškart įsisiurbus infekuotai erkei. Infekcijos dažniausios vėlyvą pavasarį, vasaros pradžioje ir rudens viduryje, kai erkės yra aktyviausios.

Pasak Dr. Lyons, kuri taip pat yra Neurologijos lektorė Harvardo universitete, mirtingumas nuo Powassan viruso siekia apie 15 %, tačiau tuo šio viruso pavojingumas nesibaigia. Apie 50 % išgyvenusiųjų patiria ilgalaikes neurologines pasekmes ir galvos smegenų pažeidimus, kurie gali išlikti visą likusį gyvenimą.

Dalis užsikrėtusių Powassan virusu nepatiria jokių simptomų. Tarp tų, kuriems infekcija pasireiškia, pirmieji simptomai pasirodo per kelias dienas arba savaitę po erkės įkandimo. Dažniausi simptomai yra karščiavimas ir galvos skausmas. Taigi, trumpas inkubacinis laikotarpis yra viena iš Powassan viruso ypatybių, leidžianti įtarti šį virusą, o ne įprastą erkinio encefalito virusą. Toliau liga progresuoja nespecifiškai. Stebimi į gripą panašūs simptomai, tarp jų raumenų skausmai, odos bėrimai, lydimi karščiavimo ir galvos skausmo. Dalį susirgusiųjų labai staigiai – maždaug per 48 val. – ištinka ligos paūmėjimas ir būklės pablogėjimas. Sergantieji nebesuvokia aplinkos, praranda sąmonę, prasideda traukuliai. Dalis pacientų pradeda dusti dėl kvėpavimo raumenų kontrolės praradimo.

Šiuo metu nėra nei vakcinų, nei specifinio gydymo nuo Powassan viruso infekcijos. JAV kol kas yra tik eksperimentinių terapijų, kurias bandoma taikyti, jei pavyksta ligai dar nepažengus diagnozuoti Powassan virusą, tačiau šiuo metu yra per mažai duomenų, kad daryti išvadas apie jų veiksmingumą. Standartinis gydymas yra intraveniniai skysčiai, plaučių ventiliacija, smegenų tinimą mažinantys preparatai.

Elninė erkė

Elninė erkė (Ixodes scapularis)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *