Priemonės nuo erkių šunims ir katėms su fiproniliu

Priemonės nuo erkių naminiams gyvūnams: ką rinktis?

Švelni šių metų žiema, drėgnas ir vėluojantis pavasaris yra idealios sąlygos erkėms. Tokiose sąlygose erkės yra aktyvios, joms pakanka drėgmės, nebūtinas pavėsis ar aukšta žolė, todėl parazitai gali laisvai ropoti didesniais atstumais (iki kelių šimtų metrų) ir laukti aukų atviruose plotuose ant pernykštės žolės ar šviežių daigų. Dėl to ypač didėja pavojai naminiams gyvūnams, kurie yra pagrindinės erkių aukos. Priemonės nuo erkių naminiams gyvūnams yra įvairios. Daugumoje jų naudojamos dvi skirtingos cheminės medžiagos. Vartotojai dažnai nežino kurią priemonę rinktis, todėl pateikiame dviejų populiariausių veikliųjų medžiagų palyginimą.

Dvi dažniausiai naudojamos cheminės medžiagos blusų ir erkių prevencijai yra fipronilis ir permetrinas. Lietuvoje populiariausia priemonės nuo erkių su fiproniliu yra PestiGon, Broadline, EFFIPRO, FYPRYST, Frontline Combo, FIPROtec, o su permetrinu – Advantix, Virbac Duowin Contact. Priemonė turinti ir fipronilio, ir permetrino – EFFITIX.

1. Kaina

Tiek fipronilio, tiek permetrino preparatai skirti naudoti maždaug kartą per mėnesį. Abu dažniausiai platinami skystame pavidale ir turi būti užlašinami ant gyvūno odos sprando srityje. Siekiant geresnio pasiskirstymo, galima užlašinti keliose vietose palei stuburą.

Dozės dydis priklauso nuo gyvūno svorio. Fipronilio ir permetrino preparatai dozuojami šiek tiek skirtingai pagal svorio klases, kas gali turėti įtakos jūsų situacijoje.

Palyginus populiariausių priemonių kainas internete, labai sunku nuspręsti, kurie preparatai yra pigesni. Verta atkreipti dėmesį, jog daugumoje gyvūnams skirtų parduotuvių vyrauja priemonės su fiproniliu, o iš priemonių su permetrinu dažniausiai yra siūlomas Advantix, kuris yra šiek tiek brangesnis. Kita priemonė su permetrinu – Virbac – yra pigesnė. Apskirtai, kaip minėta, visų priemonių kainos gali būti identiškos ar panašios dėl Jūsų gyvūno priskyrimo vienai ar kitai svorio kategorijai.

2. Šalutinis poveikis

Abu preparatai nėra nauji, yra išbandyti ir jų šalutiniai poveikiai yra labai maži. Dažniausias šalutinis poveikis yra laikinas sudirginimas. Tai paprastai praeina savaime per 48 val. be pasekmių.

Naudojant permetrino preparatus šunims, niežulys, paraudimas gali prasidėti nuo vieno iki dviejų valandų po gydymo.

Permetrino preparatai yra visiškai netinkami katėms ir turintiems kačių ir šunų. Permetrinas yra nekenskmingas šunims, tačiau gali būti mirtinas katėms. Katės niekada neturėtų būti tepamos permetrino preparatais. Sveikatos problemų katei gali kilti net nuo kontakto su šunimi, kuriam užlašinta permetrino preparato.

Fipronilio preparatai vienodai tinka ir šunims ir katėms.

3. Vartotojų nuomonė

Pagal JAV vartotojų atsiliepimus, geriau vertinami preparatai su permetrinu. Vartotojų nuomone permetrino preparatai yra veiksmingesni.

Kai kurie vartotojai pastebi, kad fipronilio preparatai praranda savo efektyvumą nepasibaigus 4 savaičių laikotarpiui. Tai labai priklauso nuo šuns individualių savybių ir elgesio (ar maudosi, šeriasi, etc.), todėl jūs turėtumėte išbandyti preparatą su savo gyvūnu ir aptarti jo veiksmingumą su veterinarijos gydytoju.

Permetrinas yra dažniau giriamas už efektyvumą ir retus šalutinius poveikius.

4. Efektyvumas

Nors abiejų produktų veiksmingumas priklausys nuo jų tinkamo naudojimo, lyginant šiuos produktus reikia išskirti keletą svarbių savybių.

Permetrino taikymo sritis yra platesnė: jis naikina ir atbaido blusas, erkes ir uodus, naikina utėles ir kraujasiurbes muses. Palyginimui, fipronilis naikina, bet ne atbaido blusas, erkes ir utėles, tačiau neturi įtakos uodams ar musėms. Kita vertus, didelis fipronilio privalumas yra poveikis blusų ir utėlių kiaušinėliams, o ne tik išsiritusiems vabzdžiams.

Šiuo atveju, fipronilis gali būti geriau, jei jūsų gyvūnas jau turi blusų, o permetrinas gali būti geras pasirinkimas siekiant repelentinio poveikio iki užkrėtimo ar įkandimo.

Auganti problema yra parazitų atsparumas fiproniliui. Užsienyje yra fiksuota atvejų, kai šunis užpuolė erkės praėjus trumpam laikotarpiui po fipronilio preparatų naudojimo.

Trūkstant patikimų įrodymų, sunku pasakyti, ar šie atvejai atsirado dėl netinkamo preparato naudojamo ar dėl pačios veikliosios medžiagos problemų. Pasitarkite su savo veterinarijos gydytoju, jei tai kelia susirūpinimą.

Dar vienas skirtumas yra veikimo greitis – permetrino preparatai suveikia per 12 valandas, o fipronilio aprašymai teigia, kad preparatas suveikia per 18 valandų.

Dar vienas svarbus ypatumas yra tai, kad fipronilio preparatai gali būti naudojami labai mažiems šunims, o permetrinas negali būti naudojami šunims mažesniems nei 2 kg. Taip pat, akivaizdu, kad fipronilis išlieka pagrindinis pasirinkimas turintiems kates.

5. Išvada

Abu produktai buvo sėkmingai naudoti keletą metų, todėl vienareikšmiškai rekomenduoti vieną iš jų yra sudėtinga. Esant galimybei reikėtų išbandyti abu ir stebėti savo gyvūno reakcijas ir poveikį parazitams.

Didžiausią efektą galima pasiekti naudojant šiuos preparatus su repelentine apykakle.

Fipronilio preparatai yra pirmas pasirinkimas jei jūs laikote kates, arba ir šunis ir kates.

Būtinai aptarkite gydymo galimybes su savo veterinarijos gydytoju prieš naudojant bet kurį iš šių produktų savo augintiniui. Atsižvelgiant į labai sparčiai augančią erkių populiaciją, šie produktai yra praktiškai privalomi visiems gyvūnų mylėtojams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *