Erke - mitai apie erkes

Pagrindiniai mitai apie erkes

Patarimas „pažink savo priešą“ yra aktualus ir stengiantis apsisaugoti nuo erkių bei jų platinamų ligų. Kadangi erkės mūsų kraštuose yra plačiai paplitusios, taip pat yra dažni ir mitai bei klaidinga informacija apie erkių elgseną bei galimybes užsikrėsti įvairiomis ligomis. Kuo geriau būsime informuoti apie erkes, tuo geriau nuo jų apsisaugosime, o neteisinga informacija šiam tikslui gali pakenkti.

Tad štai pagrindiniai mitai apie erkes:

1. Erkės gali šokinėti ar skraidyti. Nors erkės yra randamos įsisiurbusios viršutinėse žmogaus kūno dalyse, pavyzdžiui, pažastyse, prie ausų, galvoje, tačiau tai nereiškia, kad jos šokinėja ar skraido. Erkės to daryti negali. Erkės dažniausiai prikimba prie prie mūsų kojų – pėdų ir blauzdų – ir po to nuropoja ten, kur randa tinkamiausią vietą įsisiurbti. Dėl to yra rekomenduojama būnant gamtoje vilkėti ilgas šviesios spalvos kelnes, sukištas į kojines. Taip apsirengus, erkėms bus sunkiau rasti priėjimą prie jūsų odos, o jūs galėsite jas anksčiau pastebėti. Dar geriau būtų, jei kojines išpurkštumėte erkėms tinkamu repelentu.

2. Repelentai yra toksiški, dėl to jų negalima naudoti. Visada kyla klausimas, ar repelentai, kuriuos purškiame nuo vabzdžių, yra saugūs mums, ypač mažiems vaikams. Daugumos erkėms atbaidyti skirtų repelentų veiklioji medžiaga yra DEET, kuri gali suerzinti odą ar sukelti kitą nepageidaujamą poveiki. Jei esate alergiškas bet kuriai repelentuose esančiai medžiagai, jų nenaudokite. Kitu atveju, repelentų nauda yra akivaizdi, nes padeda apsisaugoti nuo blogesnių dalykų – ilgalaikių sveikatos sutrikimų užsikrėtus erkių platinamomis ligomis. Žinoma, repelentus reikia naudoti atsargiai ir atsakingai: visada perskaitykite naudojimo instrukciją ir naudokite taip, kaip nurodyta. Pavyzdžiui., nepurkškite repelento ant odos, jei jis yra skirtas naudoti ant drabužių, nenaudokite didesnių, nei reikia, kiekių, stenkitės neįkvėpti repelento ir nepurkšti ant veido ar į akis, grįžę iš gamtos, nuplaukite repelentą nuo odos.

3. Dauguma erkių žūsta žiemos metu. Deja, ne. Erkės žiemoja įsiraususios į žemę ar paviršinį nukritusių lapų ir žolių sluoksnį ir taip apsisaugo nuo šalčio.

4. Nereikia skubėti ištraukti įsisiurbusių erkių. Tai yra labai blogas patarimas, kurį galima rasti ne viename internetiniame šaltinyje. Pavyzdžiui, yra gausu patarimų, kaip priversti erkę pačią nuo Jūsų atkibti. Tačiau, jokiu būdu negalima laukti ar kitaip prailginti erkės ištraukimo, nes Laimo ligos atveju laikas yra kritinis – kuo ilgiau erkė bus įsisiurbusi, tuo daugiau tikimybės, kad užsikrėsite Laimo ligą sukeliančiomis bakterijomis. Taigi, erkę reikia ištraukti iš karto, kai tik pastebėsite. Kaip tai padaryti, galite paskaityti mūsų ankstesniame straipsnelyje. Be to, yra labai svarbu apsižiūrėti save iš karto grįžus iš gamtos arba, pavyzdžiui, pavedžiojus šunį. Taip Jūs aptiksite erkes anksčiau, nei jos spės rasti tinkamą vietą įsisiurbti. Tačiau nedelskite ir apsižiūrėkite iš karto, nes erkės, priklausomai nuo jų dydžio bei Jūsų aprangos, gali gana sparčiai įsisiurbti – ropojimas iki tinkamos vietos gali užtrukti nuo 10 min. iki 2 val.

5. Jeigu erkės įkandimo vietoje nepasirodo raudona dėmė, reiškiasi, neužsikrėtėte Laimo liga. Vėlgi, deja, ne. Laimo ligos simptomai yra įvairūs ir pasireiškia individualiai. Laimo ligos bėrimas atsiranda ne visiems pacientams – remiantis skirtingų šaltinių duomenimis taip atsitinka nuo 30 proc. iki 80 proc. visų pacientų. Dėl šios priežasties nemaža dalis pacientų (ypač tų, kurie nematė įsisiurbusios erkės) nepastebi Laimo ligos pradžios arba supainioja jos simptomus su gripu ar peršalimu. Kiti pagrindiniai Laimo ligos simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, šaltkrėtis, prakaitavimas, raumenų skausmas, sąnarių skausmas, nuovargis ir pykinimas. Simptomai gal pasireikšti bet kuriuo metu tarp 3 ir 30 dienos nuo erkės įkandimo. Kad Laimo ligos gydymas būtų sėkmingas, svarbu kaip įmanoma greičiau ją diagnozuoti, dėl to, jei pajutote panašius simptomus ir žinote arba įtariate, kad Jums buvo neseniai įsisiurbusi erkė, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Daugiau informacijos apie erkes galite rasti šiame mūsų puslapyje.
Erkė

Parengta pagal UAB Bioseka informaciją ir Hayley Miller. This could be the worst tick season in years. Here’s what you need to know. Huffpost, 05/05/2017.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *